Tisztelt Éva asszony, helyettes államtitkár úr, kormánybiztos úr és művészetbarátok, tisztelt hölgyeim és uraim!
Szeretettel köszöntöm Önöket!
Az idén 30 éves NKA jubileumi évfordulója alkalmából és egykori, meghatározó elnöke, Jankovics Marcell emlékének tiszteletére döntöttünk úgy, hogy székházunk tűzfalát emlékfallá alakítjuk egy általa alkotott animációs film főhősének, Fehérlófia alakjának művészi megjelenítésével.
Nehéz dolgunk volt megtalálni azt a műrészletet, amely képes egyetlen motívumban összefoglalni Jankovics Marcell szerteágazó és gazdag életművét. Végül Fehérlófia összetett karakterére esett a választásunk, amely nem önmagában, hanem a rajzfilm utolsó képkockáinak üzenetét hordozva, előtérben a város sziluettjével jelenik meg az utcán közlekedők előtt. Fehérlófia mintegy fölénk magasodva – akár a Nap – jelzi, hogy óvó tekintetével követi sorsunkat, ha úgy tetszik a nemzet, a magyar kultúra sorsát.
Jankovics Marcell a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth- és Balázs Béla-díjas magyar rajzfilmrendező, kultúrtörténész kétszer is betöltötte az NKA elnöki posztját, de elmondható, hogy ennél jóval túlmutatóbb, mélyebben gyökerező érzelmi kapcsolata volt a Nemzeti Kulturális Alappal. Szívügye volt a kultúra gazdagítása mellett a támogatása. A 2021-ben bekövetkezett sajnálatos halála a magyar kulturális élet pótolhatatlan vesztesége, ezért kötelességünknek éreztük, hogy szimbolikus alkotásait és ezek hordozott üzeneteit életben tartva, azok ikonikus elemeit az NKA szimbólumává tegyük. Így lett az általa alkotott életfa újra a Nemzeti Kulturális Alap címere.
De vajon, mit üzen a mai embernek a kultúra vonatkozásában ez a több évszázados szimbólum, amelynek vallási, szellemi küldetése, filozófiája van.
A bölcsek szerint “aki fát ültet, az bízik a jövőben”.
Jankovics Marcell a címer megalkotásával elültette a nemzeti kultúra fáját, amely egyúttal a szellemi küldetését is mutatja, és jelöli ki számunkra is azt az utat, amelyet követni érdemes kultúránk életben tartásához, felemeléséhez. Az életfa tehát a kultúra jövőjének és így az NKA missziójának is a jelképévé vált. Intézményünk egybeforrt ezzel az ősi jelképpel, s ezt a támogatáspolitikánk is tükrözi. Ha képzeletben lerajzolnánk az NKA támogatási rendszerének struktúráját – talán nem véletlenül, de a fához hasonló kép körvonalazódna előttünk, ahol a gyökérzet maga a Nemzeti Kulturális Alap, amely táplálja a kultúra egészét. Ebből szökik szárba törzsén keresztül sűrű lombozata, amelyet a nemzeti kulturális intézményrendszerünk, művészeink, alkotóink, valamint az általuk létrehozott és éltetett magaskultúra alkot. A kultúra lombkoronája növekedésre azonban aligha számíthat, ha a gyökérzete nem jut kellő forráshoz. Sőt leszögezhetjük, tápanyag híján a fa éppúgy, mint ahogy a magyar kultúra forrás nélkül, elsorvad. Ahhoz, hogy erős és ellenálló kultúrrendszerünk, ha tetszik kikezdhetetlen kulturális immunrendszerünk legyen, a gyökérzetnek folyamatosan erősödnie kell, ez szavatolja ugyanis az egyre inkább teret nyerő woke és cancel kultúrában a kulturális kihívásokkal szembeni védelmet. Ezt Jankovics Marcell is felismerte, jóllehet egészen más erőkkel való küzdelemre számított és mindezt más hasonlatként írta le. Az NKA egykori elnöke szerint a kultúra olyan, mint egy piramis, amelynek nem a teteje, hanem az alapja a legfontosabb, és amelynek a magassága elsősorban az alapterület nagyságától függ.
Jankovics Marcell is tudta, hogy a szervezet védelemre szorul, mert az NKA létezése és működése egyfajta garanciája a nemzet fennmaradásának.
Az NKA-n keresztül támogatásban részesülő kulturális szereplők, de bárki, aki nagyobb távlatokban, a kultúra jövőjében gondolkodik, az a Nemzeti Kulturális Alapban, mint legfontosabb biztosítékban gondolkodik. Összefoglalva kijelenthető, a Nemzeti Kulturális Alap a magyar kultúra meghatározó szereplője, és mint ilyen az az intézmény, amelyre hosszútávon szükség lesz.
…
Végezetül engedjék meg, hogy köszönetet mondjak mindazoknak, akik elősegítették az emlékfal létrejöttét:
Köszönettel tartozunk Jankovics Marcell özvegyének, Rubovszky Évának támogatásáért, amiért az NKA logó után most a mindenki által szabadon megtekinthető falfestménnyel méltó emléket állíthattunk egykori hitvese nemzedékeken átívelő kulturális hagyatékának.
Az Advertisz Reklám Iroda – Stúdió Korlátolt Felelősségű Társaságnak a felhasznált grafika tervezéséért, név szerint is Király Krisztiánnak, Csákovics Lajosnak és Kosaras Mihálynak, az NKA Összművészeti Programok Kollégiumának – Bán Jánosnak, Párkányi Péternek, Szilágyi Andornak és Grób Lászlónak – az emlékfal megvalósításához nyújtott támogatásáért, a falfestmény kivitelezőjének, a Színes Város Csoport munkatársainak, kiemelten Flór Péter főtitkárának az emlékfal megalkotásáért és nem utolsó sorban azon munkatársaimnak, akik munkájukkal hozzájárultak ötlet megvalósításához.
Köszönöm, hogy meghallgattak!