Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
Mindig nagy öröm számomra az Óbudai Népzenei Iskola küszöbét átlépni. Minden alkalommal lenyűgöz ugyanis az itt zajló hiánypótló munka, az itt dolgozó pedagógusok ambíciói, amelyek hidat építenek a népzene, a néphagyomány valamint a cancel és woke kultúrának sajnos egyre megengedőbb társadalmunk közé.
De bizakodom, hiszen a most elkészült fejlesztéseknek is köszönhetően ez a híd egyre erősebb és szélesebb. A megújuló népművészeti kiállítások, az intézmény új kapuja és ablakai – nem csak szimbolikusan!- tárva várják a gyökereinket újra felfedező, a népi kultúra nyelvét tanulni vágyókat.
Kodály Zoltán szerint: „a kultúrát nem lehet örökölni. Az elődök kultúrája egykettőre elpárolog, ha minden nemzedék újra meg újra meg nem szerzi magának.”
Az Óbudai Népzenei Iskola jelentősége éppen az, hogy lehetőséget teremt a fiatal generációnak a kultúránk megszerzésére, az újratanulására és a tehetségek kibontakoztatására.
Emlékszem, néhány éve az iskola udvarán közösen ültettünk el egy ginko biloba fát, amely akár 1000 évig is élhet. A Népzenei Iskola létrehozói, tanárai és diákjai is jól tudják, hogy a fa csak akkor éri meg ezt a nemzedékeken átívelő kort, ha gondozzák. A lombjától egészen a gyökerééig. Az idősebbek meg is tapasztalhatták, hogy a nemzeti kultúránk támogatása nem volt mindig alap, de felismerték azt, hogy a gyökérzetet nem szabad elvágni, azaz a kultúraápolás folytonosságát nem szabad megszakítani, mert nemzeti identitásunk fennmaradását kockáztatnánk.
Szerencsére hagyományaink, s népi kultúránk olyan erős gyökérzettel rendelkezik, hogy minden évszázadban új utat és helyet tör magának. Nemzeti identitásunk is azért maradhatott fenn, mert a gyökerekből táplálkozik. Most is egyfajta reneszánszát éli, gondoljunk csak az összművészeti alkotásokra, produkciókra, a legkülönbözőbb zenei stílusokban felbukkanó népzenei motívumokra vagy az egyre sokasodó táncházakra, a felnőttek körében igen népszerű kézműves mesterségeket bemutató programokra.
Jó látni, hogy az Óbudai Népzenei Iskola önmaga jogán, saját erőforrásait használva is képes fejlődni és országosan egyedülálló tevékenységével kiemelkedő eredményeket elérni.
A Nemzeti Kulturális Alap Halmos Béla Program Kollégiumának pályázatai éppen ezeket a kiemelkedő eredményekre épülő produkciókat és azok létrehozó művészeit karolja fel. Ezzel segítve végső soron azt, hogy minél többen visszataláljanak a magyarság identitásának magjához, és alkotásaikon keresztül mindezt az utánuk következő nemzedékeknek hagyják örökül.
Az országban elsőként megnyílt Népzenei Iskola küldetéstudata egyedülálló módon biztosítja a kultúránk, a hagyományaink nemzedékről nemzedékre történő átörökítését, hiszen a mostani fejlesztés során is kirajzolódik, hogy az iskolában folyó oktatás messze túlmutat a puszta zenei oktatáson.
Hölgyeim és Uraim!
A Nemzeti Kulturális Alap alelnökeként és Óbuda egykori polgármestereként büszkeséggel töltenek el az iskola eddig sikerei. Köszönöm az itt dolgozó tanároknak, diákoknak és az intézményt vezetőjének, Szerényi Bélának a szűnni nem akaró elhivatottságát és befektetett munkáját, az önerős beruházáshoz pedig szívből gratulálok!
Köszönöm, hogy meghallgattak.